چرا قیام امام حسین مهم بود؟

امام حسین (ع)

چرا قیام امام حسین مهم بود؟


ویژگی های حضرت امام حسین (ع)

خداوند متعال برای حضرت امام حسین(ع) یک حساب جداگانه ای باز کرده که برای احدی از انبیاء و امامان معصوم چنین حسابی باز ننموده است. چرا و برای چه حضرت امام حسین (ع) برنده جایزه ممتاز است؟ پاسخ این سوال با مراجعه به تاریخ پر افتخار این وجود نارنین بلکه قبل از ولادتش روشن خواهد شد. حضرت امام حسین (ع) نه تنها در قلوب شیعیان خود نفوذ کرده فرق غیر اسلامی نیز او را انسانی آزاد و آزاده شناخته و برای سرور آزادگان امتیازات خاصی را قائلند. دانشمند و مورخ غیر اسلامی، ع.ل.پوید می نویسد: درس امام حسین (ع) این که در دنیا اصول ابدی عدالت و رحم و محبت وجود دارد که تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند که هر گاه بدی مقاومت کند و بشر در راه آن پافشاری نماید آن اصول همیشه در دنیا باقی و ماندگار خواهد ماند. در طی قرون افراد همیشه جرات و پردلی و عظمت روح و بزرگی قلب و شهامت روانی را دوست دارن و در اثر همین هاست که آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی شود . این بود شهامت و این بود عظمت امام حسین (ع).

امام حسین (ع) و حکومت دینی

رهبران الهی و مردان آسمانی برای تشکیل حکومت دینی تا پای جان کوشیدند و برای نجات انسان ها از ستم از ستم و تجاوز به نام قانون مقرراتی وضع نموده اند. بعد از شهادت امام علی (ع) با روی کار اومدن خاندان اموی، حکومت اسلامی به حکومت استبداد شاهنشاهی مبدل شد ئ حاکم ها به نام خلیفه اسلامی، دین اسلام را بازیچه قرار دادند. شیعیان در بدترین وضع به سر می بردند و محبت به حضرت علی (ع) و خاندان رسالت جرم بزرگی بود که موجب محرومیت و شکنجه شیعیان می شد. معاویه و تمام حاکمتن زورگوی بنی امیه جز سفاکی و خونریزی کار دیگری نداشتند و در یک کلمه اسلام از مسیر خود منحرف شده بود. بعضی ها گفته و یا می گویند: چرا امام حسین(ع) زندگی خود را به مخاطره انداخت و چزا با حکومت نساخت؟ مگر زندگانی راحت چیست؟ زندگی آسوده از نطر رهبران آسمانی، یعتی ملت و جامعه آسایش داشته باشند و مردم از زندگی خود راضی باشند و آزادی باشد و ستم شکل نگیرد و تفاوت قومی و نژادی نباشد. امام حسین (ع) هنگامی زندگی آسوده دارد که حقوق انسان ها و پیروان مذاهب به حکم قوانین اسلام داده شود، نه اینکه مردم از حقوق خود محرو باشند و در محیط خفقان زندگی کنند. نه این که دسته ای از خدا بی خبر در حال شوکت و عزت و در منتهای خوشی زندگی نموده اما توذه مردم، حتی نان خالی هم نداشته باشند.

امام حسین(ع) و اصلاحات

بزرگترین اهداف رهبران الهی، اصلاح امور انسان ها و جوامع بشری بوده است و بر همین اساس بود که امام حسین (ع) بارها در طول مبارزات و قیام خودد می فرمود: من برای امر ب معروف و نهی از منکر قیام می کنم. من خانه و کاشانه ام را رها نکرده ام و تک و تنها در مقابل ظلم نایستاده ام، مگر برای آنکه انسان ها را ارشاد کنم و از بدبختی و انحراف نجاتشان دهم. من برای اصلاح امور مسلمان ها خروج نمودم، نه برای به دست آوردن قدرت و مقام و نه برای ظلم و طغیان.

امام حسین (ع) و آزادی

حریت و آزادی به معنی واقعی کلمه اصلی است از اصول ارکان بقای هر نظامی. آزادی یکی از مهم ترین اهداف پیامبران بود. آنان آمدند تا بشریت را از خفقان بشری را از چنگال اهریمنان و زورگویان رها سازند. واژه مقدس آزادی را جز استکبار جهانی همه انسان ها طالبند. امام حسین (ع) نگاه عمیقانه ای به جهان اسلام می کند و می بیند با روی کار آمدن بنی امیه و بازی کردن با دین اسلام و مقدسات عالم، دیگر چیزی از اسلام نمانده و احکام و قوانین آسمانی از مسیر خود منحرف گشته. شیعیان که طرفداران راستین اسلام بودند از حقوق خود محرومند. بدین سان فرزند بزرگ و رشید حضرت علی(ع) دیگر به خود اجازه نمیدهد که بنشیند و این منظره را تماشا کند. او فرزند علی (,) است باید مقدمات ثیام را فراهم کند و به طاغوتیان اعلام خطر نماید.امام حسین(ع) برای آزادی مردم محروم قیام و انقلاب مقدس خود را به وجود آورد.

امام حسین(ع) و غیرت دینی

غیرت واژه ای مقدس و بسیار پر محتواست، اما متاسفانه این صفت بسیار ارزنده قرن هاست از میان ملل اسلامی رخت بر بسته و مسلمانان مخصوصا در این عصر و قرن اخیر کمتر از این صفت برخوردارند. امام حسین(ع) حتی در آن لحظات آخر عمر خود در حالی که زخم شدید برداشته بود، هنگامی که می بیند لشکر کفر به خیام و حرم زنان و کودکان حمله ور شده اند و قصد اهانت به اهل بیت رسالتدارند با حالت ضعف و ناتوانی صدا زد:(( ای پیروان ای سفیان اگر دین و مذهب ندارید چنانکه ندارید و از روز محشر نمی هراسید پس لااقل بیایید آزاد و آزاده باشید من که هنوز زنده ام نخواهم گذاشت شما به حرم اهل بیت و خیمه های زنان حمله کنید.

امام حسین و حقوق بشر

یکی از مسائلی که در ادیان آسمانی به ویژه در اسلام وجود داشته و مورد بحث و گفتگوی پیروان مداهب بوده و می توان گفت از اصیل ترین قوانین الهی است مسئله حقوق بشر است، انسان ها هر عقیده و مسلکی مکه دارند و در هر زمانی و مکانی که هستند و یا خواهند بود باید به حقوق فردی و اجتماعی فرهنگی و اقتصادی خود برسند. اساس نهضت و قیام رهبران الهی دو چیز بود:
۱- رعایت نمودن حقوق انسان ها  ۲- حریت و آزادی.
که راستی می توان گفت: اگر حقوق انسان ها روی موازین قانون الهی داده نشود و یا حریت و آزادی از بشر سلب گردد جوامع بشری و انسان ها دیگر همچون حیوانات و درندگان زندگی کرده و خواهند نمود. مولای متقیان حضرت علی(ع) می فرمود: اگر تمام جهان هستی را به من بدهند و بخواهند که پوست جویی را از دهان موری بیرون بیاورم هرگز چنین کاری نخواهم کرد، این کلام مقدس حضرت علی(ع) اشاره به هر مطلب است هم به حقوق و هم اشاره به آزادی.

روش نشر تفکر عاشورایی در جوامع امروز

چند سوال، سوال اول: اگر امام حسین(ع) قیام نمی کردو آن انتقلاب را به وجود نمی آورد آیا اسلامی که بیش از چهارده قرن است که هنوز باقی است و در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در کره زمین زندگی می کنند با روی کار آمدن خاندان اموی و فرزندان هند جگر خوار که تمام شان اسلام برانداز بودند و هدف اساسی شان نابودی اسلام بود باقی می ماند؟ سوال دوم: انقلاب هایی که بعد از عاشورای حسینی(ع) در جهان اسلام و همچنین در غیر جهان اسلام به وقوع پیوست آیا مرهون قیام مقدس امام حسین(ع) نبود؟

دیدگاه

دیدگاهی وارد نشده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلدهای اجباری با علامت مشخص شده اند *